گروه برنامه نویسی و طراحی سایت « وبیک »
مجتبی یوسفی
نویسنده : مجتبی یوسفی

ارسال تیکت
  تیکت
برای هر یک از موارد زیر می توانید از این بخش استفاده نمایید:
- سفارش طراحی سایت جدید
- پیگیری سفارش های قبلی
- گزارش مشکل پیش آمده
عضویت در خبرنامه
  عضویت در خبرنامه
ما هم مثل شما از اسپم خوشمان نمی آید ، با عضویت در خبرنامه سایت هر ماه یک الی دو ایمیل برای شما ارسال می شود.
آمار بازدیدکنندگان
  آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین : 3
بازدید های امروز : 48
بازدید های دیروز : 93
کل بازدید ها : 1,117,765
پر بازدید ترین روز : 1402/12/20
بیشترین بازدید : 3658طراحی سایت راهی برای ورود به دنیای تجارت آنلاین

طراحی سایت راهی برای ورود به دنیای تجارت آنلاین

طراحی سایت راهی برای ورود به دنیای تجارت آنلاین

طراحی سایت را می توان به عنوان دروازه ای برای ورود دنیای مدرن در حوزه کسب و کار و تجارت آنلاین دانست. توسعه تجارت های الکترونیک و خرید و فروش های آنلاین موجب شده که داشتن یک وب سایت برای پیشبرد اهداف و رقابت با رقبا امری ضروری تلقی گردد. البته باید این نکته را متذکر شویم که تنها طراحی سایت و به قول معروف داشتن یک وب سایت نمی تواند نیاز های یک کسب و کار آنلاین را رفع نماید. طراحی سایت باید به صورت کاملا کاربردی و قابل ارتقا باشد تا توانایی رقابت با سایرین برای صاحبان کسب و کار فراهم گردد. برای طراحی سایت بدون تردید باید به دانش افراد متخصص و صاحب نظر در زمینه طراحی و برنامه نویسی و همچنین افرادی که در حوزه فعالیت کسب و کار مربوطه فعال هستند تکیه کرد. به بیان دیگر می توان گفت که طراحی سایت عملیاتی کاملا حرفه ای است که بر پایه دانش و البته هنر قرار گرفته است.

اصول مهم طراحی سایت را بشناسیم

اگر می خواهید برای شما طراحی سایت انجام شود و به تازگی قصد دارید وارد دنیای کسب و کار اینترنتی شوید یا اگر صاحب وب سایتی هستید که قصد ارتقا آن را دارید. به شما توصیه می کنیم تا پیش از هر اقدامی با برخی از اصول مهم طراحی سایت آشنا شوید. به این ترتیب راحت تر می توانید نظرات و ایده های خود را به متخصصین امر منتقل نموده و نتیجه قابل قبول دریافت نمایید. در ادامه به برخی از مهم ترین اصول در طراحی سایت می پردازیم. برای طراحی سایت دو بخش اصلی در نظر گرفته می شود. گام اول طراحی و قالب بندی سایت است و گام دوم که برنامه نویسی مورد نیاز سایت است.

ویژگی های مورد توجه در قالب بندی و طراحی سایت

طراحی سایت در واقع قالب بندی و ایجاد شکل ظاهری سایت است. آن چه که کاربران سایت مشاهده می کنند و در جلب توجه آن ها نقش به سزایی دارد. عوامل متعددی در خصوص طراحی سایت می تواند مورد توجه قرار گیرد. مواردی نظیر رنگ بندی ها، خلاقیت در جایگذاری المان های موجود در هر صفحه، نحوه ارتباط صفحات سایت با هم و استفاده از تصاویر مناسب می توانند در این بخش قرار گیرند.

برای انجام یک طراحی موفق اولین و مهم ترین گام شناخت حوزه فعالیت سایت است. یک طراح زبده کسی است که بداند سایت مورد نظر قرار است در چه حیطه ای فعالیت کند و بر اساس آن اقدام به طراحی نمایند. بدون تردید در طراحی یک سایت اداری و سازمانی یا طراحی سایتی برای فروش کالا و یا حتی سایتی برای ارائه خدمات به کودکان نباید از یک الگوی یکسان بهره برد. در طراحی سایت برخی از مشاغل باید از طراحی های شلوغ و پر نقش و نگار خود داری نمود. به عنوان مثال اگر هدف شما طراحی سایت برای یک شرکت یا سازمان دولتی است نمی توانید از رنگ های خیلی خاص و متنوع و یا طراحی های شلوغ استفاده نمایید. علاوه بر شناخت حیطه فعالیت، باید مخاطبانی که قرار است از امکانات سایت استفاده نمایند نیز مورد بررسی قرار دهید. این امر نیز می تواند در خصوص طراحی اثرگذار باشد. به عنوان مثال اگر جامعه هدف شما افراد بازنشسته بالای 60 سال است باید در زمان طراحی ابن نکته را مد نظر قرار دهید و از المان های بزرگ تر، خواناتر و در دسترس تر استفاده نمایید. استفاده از منو های پیچیده و زیاد موجب سردرگمی این افراد خواهد شد.

علاوه بر این موضوع، بحث استفاده از رنگ ها و رنگ بندی های مناسب نیز باید به شکل کاملا تخصصی مورد بررسی قرار گیرد. استفاده از رنگ های سازمانی و برخی رنگ بندی هایی که نزدیک تر به حوزه فعالیت و کسب و کار باشد می تواند موجب شود تا طراحی سایت جذاب تر و مورد قبول تر انجام شود.

امروزه استفاده از انواع گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها در میان افراد گسترش یافته و بر همین اساس باید نوع طراحی سایت بر پایه ریسپانسیو انجام شود تا قابلیت سازگاری با صفحه های نمایش با اندازه های مختلف را داشته باشد.

اهمیت برنامه نویسی در طراحی سایت

همان طور که اشاره شد یکی دیگر از اصول مهم طراحی سایت موضوع برنامه نویسی است. به طور کلی وب سایت ها به دو دسته اصلی سایت های استاتیک و سایت های داینامیک تقسیم می شوند. سایت های استاتیک سایت هایی هستند که در آن ها برنامه نویسی خاصی صورت نمی گیرد و سایت قابلیت به روز رسانی را به آسانی ندارد. امروزه استفاده از این نوع سایت ها اندکی محدود تر شده است و افراد تمایل دارند تا از سایت های داینامیکی استفاده کنند که بتوانند مدیریت محتواها و اطلاعات داخل سایت را به آسانی بر عهده بگیرند. برنامه نویسی سایت باید به گونه ای باشد تا کاربران و صاحبان سایت به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند. نوع و نحوه برنامه نویسی در طراحی سایت باید بر اساس موارد مورد نیاز صاحبان سایت و خدماتی که قرار است از طریق سایت به مخاطبان داده شود انجام شود. استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف و متنوع باعث شده تا خلاقیت های فراوانی در این بخش توسط برنامه نویسان ایجاد شود و به این ترتیب شاهد ارائه خدمات متنوعی از طریق وب سایت به کاربران هستیم.

سخن پایانی در خصوص طراحی سایت

آن چه در نهایت باید در خصوص طراحی سایت مورد توجه قرار گیرد استفاده از طراحی های خلاقانه و منحصر به فرد می باشد. برخی از افراد برای صرف هزینه کمتر اقدام به استفاده از قالب های آماده می نمایند که امر موجب بروز محدودیت هایی برای آن ها می شود که رفع آن ها مستلزم صرف هزینه های مجدد بوده و در آخر نیز محصول نهایی چندان قابل قبول نخواهد بود. همان طور که اشاره شد طراحی سایت فعالیتی است که نیاز به دانش و تخصص دارد و باید آن را به افرادی که در این بخش تجربه و تخصص کافی دارند سپرد. نباید این نکته را فراموش کرد که در فعالیت های آنلاین، وب سایت شما ویترین اصلی کار شماست که از طریق آن می توانید نظر مشتریان و مخاطبان خود را جلب نمایید به همین دلیل دقت و حساسیت روی جز به جز بخش های سایت می تواند روند موفقیت شما در بازار تجارت های آنلاین را تسریع نماید.

تعداد بازدید : 2578


دیدگاه شما