Besm بسم الله الرحمن الرحیم
جمعه 23 آذر 1397 - الجمعة 6 ربيع الثّانى 1440 - Fri 14 Dec 2018
Menu

پرینت   پرینت           بازگشت   بازگشت


امروزه PHP یکی از فرگیر ترین زبانهای اسکریپ نویسی سمت سرور است . بیش از 20 میلیون سایت با این زبان نوشته شده اند که در این میان سایتهای معروفی مانند Facebook , Digg  و WordPress  را می توان نام برد.

بسیاری از برنامه نویسان این زبان برنامه نویسی را بر دیگر زبانها مانند Python  و Ruby  ترجیح میدهند . چرا که هم سریع تر است و هم مستندات زیادی برای آن در وب آمده است و هم یادگیری آن ساده است و البته نمونه های زیادی از کدهای آماده آن نیز وجود دارد. مزیت مهم دیگری که PHP بر دیگر زبانهای برنامه نویسی دارد وجود فریم ورکهای خوبی است که برای آن نوشته شده است. فریم ورک ها نوشته شده اند تا برنامه نویسان از نوشتن کدهای تکراری خلاص شوند و البته امنیت و یکپارچگی کدها نیر بیش از پیش تامین شود.

فریم ورک های بسیار زیادی برای PHP نوشته شده است که هر کدام ویژگی‏ها و امکانات خاص خودشان را دارد. برای برگزیدن یکی از آنها، نیاز به بررسی همه و آشنایی نسبی با آنها دارد. در زیر تعدادی از این فریم ورک ها را با توضیحی مختصر برای هر کدام آمده است :

 

 • Dwoo
 • یک فریم ورک بر پایه PHP 5 می باشد که می توان گفت نسخه ای جدید برای Smarty است. کاملا با Template و Plug-ins هماهنگ می باشد. آخرین نسخه آن 1.1.1 است که در اوایل سال 2010 منتشر گردیده است. سایت رسمی آن http://www.dwoo.org   است.

   

 • CodeIgniter
 • یک فریم ورک قدرتمند, با کارایی بالا, متن باز است که به شما امکان آماده سازی سریع پروژه تان را می دهد. معروفیت این فریم ورک به آن است که کار سرور را به حداقل می رساند. شما می توانید آن را بگیرید و در همان لحظه آن را اجرا کنید (تنظیمات حداقلی دارد). مستندات آنلاین آن حیرت آور است , به صورت آموزش های ویدیویی و هم به صورت فروم ها. این فریم ورک از Ajax مستقیما پشتیبانی نمی‏کند. از ویژگی های خوب آن این است که علاوه بر PHP 5 در PHP 4 نیز کار می کند. سایت رسمی آن http://www.codeigniter.com   است.

   

 • YII  Framwork
 • یک فریم ورک قدرتمند و Component-Based  است که موثرتر از فریم ورک های CodeIgniter , CakePHP , ZF و Smarty کاربران را پشتیبانی می کند. برای پروژه های بسیار بزرگ گزینه ای بهینه است. این فریم ورک از MVC , DAO/ActiveRecord , i18N/L10N , Caching و AJAX , authentication  , role-based access control, scaffolding, input validation, widgets, events, theming and Web services پشتیبانی می کند. سایت رسمی آن http://www.yiiframework.com   است.

   

 • Solar
 • یک فریم ورک بر پایه PHP 5 می باشد که از موتور تمپلیت Savant   برگرفته شده است. این فریم ورک از ساختار MVC  استفاده می کند و کلاسها و توابعی برای محافظت از برنامه ها در برابر cross-website scripting (XSS) و SQL injection و ... دارد. سایت رسمی آن  http://www.solarphp.com  است.

   

 • Symfony
 • یک فریم  ورک متن باز بر پایه PHP 5  است. که ماژول ها و کلاسهای کتابخانه ها در آن به خوبی تعریف شده است. کلاس های بهم پیوسته متعدد که در کار‌های پیچیده و گروهی بسیار می‌توانند کمک کننده باشند. برای کار با آن آن را دانلود کنید و سپس با حداقل تنظیمات آن را اجرا کنید. License  آن هم MIT است که License خوب و انعطاف‏پذیری به حساب می‏آید. همچنین این  فریم ورک به خوبی AJAX را پشتیبانی می‏کند و امکاناتی برای ساختن صفحات Admin سایت دارد که کار طراحی بخش مدیریتی سایت را خیلی آسان می‏کند.  از دیگر مزایای آن این است که با اکثر دیتابیس های موجود مانند MySQL , PostgreSQL , Oracle  و  Microsoft SQL Server سازگاری دارد. سایت رسمی آن   http://www.symfony-project.org است.

   

 • Zand Framwork
 • فریم ورک Zend معروف ترین فریم ورک برای PHP است و توسط شرکت Zend که سازنده زبان PHP است طراحی شده است. این فریم ورک شامل قاعده شیءگرایی می باشد, بسیار توسعه پذیر است و ابزارهای توکاری برای کار کردن با API هایی مثل Google , Amazon و  Flickr دارد.  License  آن هم   BSD   است که به شدت انعطاف پذیر بوده و شرط می‏کند که در صورت توسعه آن باید کد تولید شده کاملا انعطاف پذیر باشد. همچنین این Framework از PHP 4 پشتیبانی نمی‏کند و تنها در PHP 5 اجرا می‏شود. این Framework  و کامپوننت‏های فراوان آن برای پروژه‏های خیلی خیلی بزرگ مناسب است ولی برای خیلی از پروژه‏ها چیزهایی را ارائه می‏کند که خیلی بیشتر از نیاز آنها است و همچنین به طور نسبی از پیچیدگی‏هایی برخوردار است. خیلی از چیزهایی که Zend Framework داره، خیلی کم کاربرد است.  همچنین این Framework شما را به پیروی از MVC اجبار نمی‏کند. این مساله اگر چه از یک سو سبب انعطاف‏پذیری می‏شود ولی از سوی دیگر هم ممکن است کار شما را غیر استاندارد کند. سایت رسمی آن  http://framework.zend.com  است.

   

 • Prado
 • مخفف جمله  PHP Rapid Application Develoment Object-oriented  است. این فریم ورک Component-Based و رویداد گرا می باشد. بر پایه PHP 5 نوشته شده است. اولین نسخه آن در سال 2004 و آخرین نسخه آن (3.1.9) در سال 2011 ارائه شده است. طراح Prado این کار را برای پروژه دکترایش انجام داده است و در طراحی آن Delphi را مد نظر داشته است. سایت رسمی آن http://www.pradosoft.com    است.

   

 • Qcodo
 • یک فریم ورک متن باز عالی است با تمرکز بر جداکردن کدنویسیان از فعالیت های ملال آور . این فریم ورک به دو قسمت تقسیم می شود : تولید کننده کد و Qform ها. شرکتهای بزرگی نظیر Lockheed Martin و Hewlett-Packard با این فریم ورک نوشته شده اند .همچنین سازمانهایی مثل دانشکده دارویی استنفورد و آکادمی موسیقی و ناسا نیز جزء هزاران سایتی است که با این فریم ورک نوشته شده اند. آخرین نسخه از آن (0.4.22) اواسط سال 2011 میلادی ارائه شد. سایت رسمی آن   http://www.qcodo.com    است.

   

 • CakePHP
 • این فریم ورک برای ایجاد پروژه های عظیم و یا پروژه های با امکانات زیاد حرف اول را می زند. این فریم ورک از MVC کامل پشتیبانی می‏کند. کاربران خیلی زیاد و فعالی دارد که ویژگی مهمی به حساب می‏آید. همچنین دارای راهنمای آنلاین است که به خوبی سازماندهی شده است. امکان یادگیری آن از طریق ویدیو های آموزشی نیز فراهم است. سایتهای زیادی با آن نوشته شده اند از جمله Mambo . این فریم ورک دو تا اشکال کوچک هم دارد. یکی این که بیش از اندازه کند است و دوم این که اسامی کلاسهای  آن خیلی عمومی طراحی شده است. برای نمونه کلاس Database که اگر شما هم کلاس مشابهی داشته باشید، سبب ایجاد ناهماهنگی در کد شما می‏شود . به طور کلی نصب CakePHP خیلی ساده است و راه انداختن اولیه سایت با آن کار ساده و آسانی است. بر خلاف Zend Framework که نمی‏دانستید از کجا باید آغاز کنید، در CakePHP  خیلی سریع می‏توانید یک سایت ساده راه بیاندازید.  سایت رسمی آن   http://www.cakephp.org است.

  تعداد بازدید : 3231